Česky English Slovensky
Microsoft Private Cloud - Flexibilní, škálovatelný, bezpečný, spolehlivý a to vše za příjemné ceny

Microsoft Private Cloud
Flexibilní, škálovatelný, bezpečný, spolehlivý a to vše za příjemné ceny...
To vše nabízí náš Privátní Cloud postavený na technologiích od Microsoftu.

Privátní cloud od Microsoftu je postaven na nejnovějších Windows Server 2012 R2 s technologií Hyper-V. Fyzické servery lze libovolně spojovat do clusterů a lze je také snadno přidávat nebo ubírat. Jednotlivé virtuální stroje mohou využívat systém Windows Server v libovolné verzi nebo i populární distribuce Linuxu jako např. CentOS.

Velmi důležitou součástí řešení je sada nástrojů System Center, které se starají o vše od běžné instalace opravných balíčků, až po vizualizaci veškeré serverové infrastruktury sdružené v privátním cloudu na mapě. Tyto nástroje zajišťují zejména úsporu personálních nákladů při správě a údržbě celé infrastruktury a také podstatně rychlejší reakční doby IT administrátorů. Ti se o kritickém problému dozvědí dříve než uživatel a navíc jsou upozorněni i na ty méně kritické jako je přílišná zátěž určitých prvků infrastruktury či třeba pevný disk hlásící blížící se poruchu. Vše v maximálně přehledné a srozumitelné formě.

Jedním z rozdílů privátního cloudu oproti běžné virtualizaci je vysoká míra automatizace o kterou se stará System Center Orchestrator (dříve Opalis), který dokáže plně automatizovat většinu administrace a poradí si i s prvky od jiných dodavatelů.

Web4U Native Private Cloud dává zákazníkům k dispozici veškeré možnosti a funkce, které System Center 2012 R2 nabízí. Zákazníci dostanou všechny produkty pro automatické zálohování a obnovu dat, pro komplexní ochranu serveru před malware a hackerskými útoky, pro sledování dostupnosti jednotlivých součástí infrastruktury, pro sledování výkonu aplikací, pro samoobslužné vytváření nových virtuálních strojů, atd. už předkonfigurované. Konfiguraci jednotlivých součástí rodiny produktů System Center si však mohou sami kdykoliv změnit. Zákazník si tak může například nastavit automatický restart virtuálního stroje v případě výskytu kritické chyby aplikace, může si libovolně nastavit upozorňování např. na docházející místo na disku, má možnost libovolně konfigurovat automatizované postupy v případě výskytu jednotlivých druhů incidentů (např. výpadek primárního webového serveru), může si nastavit kompletní incident management dle metodiky ITIL a může si i sám rušit nebo naopak vytvářet nové virtuální stroje dle aktuální potřeby. Důležitá je i možnost využití detailního sledování výkonu a dostupnosti aplikací a jejich jednotlivých součástí, kterou si mohou uživatelé Web4U Native Private Cloud libovolně upravovat a konfigurovat, a to i například pro aplikace napsané v prostředí PHP/MySQL.

Web4U Virtual Private Cloud je pak určen méně náročným zákazníkům, kteří primárně hledají vysokou dostupnost svých aplikací za atraktivní cenu. I zde mají zákazníci k dispozici kompletní platformu Microsoft Private Cloud, včetně všech součástí rodiny produktů System Center, ale možnosti konfigurace jednotlivých komponent jsou v rámci zjednodušení správy omezené. To znamená, že není k dispozici například možnost detailního sledování a ladění aplikací nebo řízení procesů dle ITIL. Na druhou stranu i zde si zákazníci mohou sami vytvářet a rušit virtuální servery, i zde si mohou libovolně nastavovat a upravovat upozornění na jednotlivé incidenty a i zde mají na vyžádání možnost ovlivnit automatizaci řešení incidentů, včetně např. plně automatizovaného restartu virtuálního serveru.

Rozhraní mezi datacentrem a koncovým uživatelem zajišťuje Microsoft System Center AppController – modul, který se stará o extrémně důležitou samoobslužnou instalaci a konfiguraci jednotlivých virtuálních serverů a celých aplikací. Zatímco tak u klasické infrastruktury s virtualizací trvá vytvoření nového Exchange Serveru, z pohledu koncového uživatele, několik hodin a musí jej zřizovat IT profesionál, u privátního cloudu od Microsoftu to díky tomuto modulu zvládne běžný uživatel během pár minut prostřednictvím webového formuláře.

Po zadání požadavku nastupují další nástroje, které automatizovaně zajistí přípravu, konfiguraci a zpřístupnění poptávané infrastruktury. Všechny komponenty mohou být automaticky zahrnuty do monitorovacích nástrojů a zajištěno jejich zálohování.

Proces zpracování požadavku v Privátním cloudu

Obrázek 1: Proces zpracování požadavku v Privátním cloudu